Најновите 20 објави

Доказ дека Бог постои

Во тоа дека Бог постои не се сомневаат ниту оние што го прифаќаат Светото Писмо - и Стариот и Новиот Завет - ниту, пак, повеќето од Елините, Како што веќе кажавме, знаењето дека Бог постои е всадено во нас природно. Но, бидејќи омразата на лукавиот спрема човекот станала толку голема што некои од луѓето ги…

Посета на протојереј Наум Деспотовски

Попладнево во посета на Свештената Бигорска Обител допатува протојерејот отец Наум Деспотовски, парохиски свештеник во храмот  на Светите Браќа Кирил и Методиј во сиднејската населба Розбери, Австралија. Отец Наум, кој е голем почитувач на нашето монашко братство и на неговата севкупна дејност, оствари средба со нашиот старец и игумен, Епископот Антаниски г. Партениј, со кого…

Каде се границите на христијанското трпение? – II дел

Ревноста и жарот со кои Христос Му се довери Себеси на Бога, потполно предавајќи се на Неговата волја, во христијанската историја со векови им беа пример и углед, како на поединците, така и на христијанските цркви, за и тие така да постапуваат во животот: активно и борбено, носејќи „оган на земјата“, и со него креирајќи…

Споменот на Светиот Пантелејмон и на славните Седмочисленици

Животот во Црквата Христова е живот со Светиите Божји. Во неа границите на време-просторот се надминуваат и човек кој има чувство за духовното и искрена љубов за Бога лесно го восприема единството на двата света, времениот и вечниот. Светиите доаѓаат и ги облагородуваат нашите души, а ние, поучени од нивните примери, се трудиме за нашето…

За молитвата и лисицата

Во Египет, каде што некогаш, во длабокото и дамнешно христијанско минато, имало многу големи манастири, некој монах се спријателил со простодушен египетски селанец. Селанецот еднаш му рекол на монахот: - И јас многу Го сакам Бога, Кој го создал овој свет! Секоја ноќ полнам едно канче со козјо млеко и го ставам под палмата. Ноќта…

Господ Исус Христос нека стане наше срце и наш живот

Голема придобивка за секој човек, е Господ Исус Христос да стане негово срце и негов живот. И не само што тоа е добро за секој човек, туку е добро и за сите оние што се наоѓаат во неговата близина, зашто секоја сила, секогаш се наоѓа во средиштето и оттаму како бран се шири и дејствува…

Каде се границите на христијанското трпение? – I дел

Господ Исус Христос, уште пред 2 илјади години на луѓето им го постави идеалот на совршенство: Бидете совршени како што е совршен вашиот Отец Небесен!, кој на луѓето им изгледа недостижен, нереален и претеран – сè додека не почнат лично да го применуваат. Владиката Николај Велимировиќ на таа човечка недоумица – како е можно да…

Да се менуваме по образот Христов, за да го смениме светот

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Илинден, во храмот на Свети Великомаченик Георгиј Победоносец во с. Лазарополе, на 2 август 2022 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, од денешното Свето Евангелие, определено од Светите Отци да се чита…

Илинден во Лазарополе и Доксологија во Бигорски

Илинден во Лазарополе Големата вера и доверба во Бога на поединци, па и на цели народи, направиле дела чудесни и невозможни за човекот, но возможни за Бога. Бог бара добра земја во срцата човечки, каде би го посеал семето на спасението, а срцето станува добра и плодна земја токму преку верата и довербата во Бога.…

Нема грев што е поголем од љубовта Божја

           Ние не одиме на Небо, не поради тоа што грешиме. Знаете дека единствено безгрешен бил Христос и никој друг. Не одиме, значи, на Небо, не затоа што правиме гревови. Сè додека сме живи и додека ни се очите отворени, ќе грешиме. Ќе отидеме на Небо, зашто даваме сè од себе да постанеме такви како што…

Патот на Црешовото топче

Традиционално, достоинствено и благодарствено како и секоја година и оваа година во Свештената Бигорска Обител сеќавајќи се на тие бесмртни Илинденци и на сите нивни сродници по дух, беше одбележан споменот за легендарното „Црешово топче“, симболот на борбата на нашиот народ за слобода. Група млади родољубиви луѓе, организирани од здружението „Патот на Црешовото топче –…

Сослужение во Манастирот на Света Параскева во Мази, близу Атина

Не би можеле да ги премолчиме доброчинствата и милостите што Троичниот, Трисвет Бог наш, Отецот, Синот и Светиот Дух, постојано и штедро ни ги излева, дарувајќи ни радост и живот во полнота во Неговото сесвето и семоќно Име. Он непрестајно ги исполнува нашите срца со синовска благодарност, нѐ облекува во облека на ликување и духовно…

Ιστορική Αρχιερατική Θ. Λειτουργία Επισκόπου της Αρχιεπισκοπής Αχρίδος στη Θεσσαλονίκη

Η πρώτη εν Ελλάδι Αρχιερατική Θεία Λειτουργία Επισκόπου της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αχρίδος τελέστηκε στη Θεσσαλονίκη, την Κυριακή 17 Ιουλίου 2022. Μετά από την απόφαση της Αγίας και Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου (9 Μαΐου 2022), περί αποδοχής σε ευχαριστιακή κοινωνία της Εκκλησίας της Βόρειας Μακεδονίας, υπό το όνομα «Αρχιεπισκοπή Αχρίδος», και την επισφράγιση της Πατριαρχικής…

Историско богослужение во Солун

Богородица. Самото нејзино битие создава радост, утешува, облагородува, исполнува, осветува. Таа е причина на секое добро, посредува за секое драго и на Бога угодно дело. Ненаметливо и тивко ги води нештата кон усовршување, кон полнота, кон единство во едниот Свет Бог во Троица. Таа од верните е наречена Скоропослушница, затоа што брзо ги услишува молитвите…

Апостолски благослов за љубовта во Христа

Апостолската проповед која ја улови вселената со мрежите на благочестието и богопознанието, ни дарува и нам денес можност да се насладиме од ревноста и богољубието апостолско, преку празнувањето на споменот на Светите Првоврховни Апостоли Христови Петар и Павле. Словејќи и пеејќи во нивна чест, се восхитуваме на натчовечките напори и трудови што ги претрпувале за…

Опело за проф. д-р Методи Чепреганов

Во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје денеска се изврши опелото на покојниот проф. д-р Методи Чепреганов, кој се упокои пред два дена, во саботата на 9 јули, на своја 86-годишна возраст. Во присуство на бројни негови роднини, пријатели и почитувачи, чинот на исходното последование го изврши Неговото Блаженство, Архиепископот г. г. Стефан, во…

Пет монашки рожби за Иванден во Бигорски

Ден на радост и торжество, Рождество велико и чудесно! Денес Претечата се раѓа – гласот на Словото, гласот кој од пустината повикува: покајте се! Ете, настапува новата епоха, години во кои Бог ќе склучи Нов Завет со човекот – Завет на помирение и љубов, на мир и единство со Бога. Доаѓа Мајката Марија со Богомладенецот…

Στη Πανήγυρη της Μονής Μπίγκορσκι ο Επίσκοπος Αμορίου

Στην Ιερά Αρχιεπισκοπή Αχρίδος, εόρτασε το Γενέσιο του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου και Βαπτιστού του Κυρίου μας, η ομώνυμη Ιερά Μονή Μπίγκορσκι, κατά το ιουλιανό ημερολόγιο (24 Ιουνίου/7 Ιουλίου 2022) Μετά την επούλωση μιας χρόνιας πληγής, με την αποκατάσταση της ευχαριστιακής κοινωνίας, εξ αποφάσεως της Αγίας και Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου, η Πανήγυρις της…

Πανήγυρις Ιεράς Μονής Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου Μπίγκορσκι

Στην Ιερά Αρχιεπισκοπή Αχρίδος, εόρτασε το Γενέσιο του Αγίου Ιωάννου του Προδρόμου και Βαπτιστού του Κυρίου μας, η ομώνυμη Ιερά Μονή Μπίγκορσκι, κατά το ιουλιανό ημερολόγιο.(24 Ιουνίου/7 Ιουλίου 2022). Μετά την επούλωση μιας χρόνιας πληγής, με την αποκατάσταση της ευχαριστιακής κοινωνίας, εξ αποφάσεως της Αγίας και Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου, η Πανήγυρις της ως άνω…

Ноќ на соборно празнување во чест на Раѓањето на Свети Јован Крстител

Во изминатава свештена ноќ на сечесното Рождество на Светиот и славен Пророк, Претеча и Крстител Господов Јован, силно одекнуваше неговата надразумна небесна слава, низ торжествените песнопенија и молитвените приноси на насобраните верни во неговиот храм. На сеноќното бдение, на кое претстоеше Преосвештениот Епископ Аморејски г. Никифор од Првопрестолната Мајка Црква, одекнуваа слаткозвучните гласови на сплотените…